Site-ul ONI 2013

1Azi, cu 2 săptămâni înainte de olimpiada națională de informatică aflu că site-ul ONI 2013 a fost deschis acum 10 zile… OK, să-l vizitez, să văd program, etc… Mi-a căzut fața. Groaznic! (ok, nu zic că blogul meu e genial, dar eu am limitările mele… ei NU).

Ei bine, ca să nu o mai lungesc, vă prezint o listă cu tot ce m-a intrigat:
1. Sunt vreo 3 sau 4 fonturi diferite care sunt puse unde nu trebuie
2. Logo făcut în Paint (cel mai probabil)
3. Culorile sunt tâmpit așezate, Logo-ul fiind un punct de concentrare al atenției.
4. Pozele sunt unele vechi (dacă observați, unele au data 2005 pe ele), altele făcute prost (cabluri intrate în cadru, unghi greșit, etc)
5. „Cuvânt înainte………”
6. Iconița de la „Contact” prea mare, iar cea de la Știri e luată de pe site-ul ONI 2012, cea de la Informații utile e de rezoluție prea mică.
7. Pagini goale (putea măcar să scrie „informații în curând” sau ORICE altceva
8. În panelul din stânga am găsit 3 fonturi și sunt subliniate cuvintele care NU sunt linkuri.
9. Includerea PDF-urilor este cea mai jalnică metodă de a oferi informații în cazul ăsta
10. linkul către pagina „regulament” putea fi link direct către fișierul PDF
11. La orientare imaginile nu sunt legate de fișierele originale
12. Locații de interes – se putea rezolva cu un mic plugin…
13. Comisie – GOL
14. Galerie – Puteau folosi PNG-uri Interlaced ca să reducă din timpul de încărcare + aceeași problemă ca la 11
15. Film ONI și Revista ONI nu aveau ce căuta acolo
16. La subiecte sunt trecute linkurile către… nimic… Sec
17. Drop-downul transparent devine ilizibil deasupra pozelor.
18. Logo-uri de rezoluție mică (organizatori, sponsori, parteneri media)

Eu nu mai am cuvinte, dar încă am speranța că se vor remedia măcar o parte din probleme…
Adresa site-ului este http://oni2013.info.tm/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *