
Da, am doar 19 ani
Joi, într-o pauză la muncă, ies în fața sediului din Bacău al Specialist Computer Centres ca să iau o gură de aer și colega destul de nouă de la echipa vecină, cu care nu am apucat să stau de vorbă prea mult, îmi adresează în timpul unei scurte discuții două întrebări pe cât de simple pe atât de interesante:
-
Nu fumezi și nu bei cafea? – De fumat nu, nu am pus niciodată țigara în gură și nici nu cred că voi avea motiv să fac asta vreodată, iar legat de cafea, adevărul este că am început să beau mai mult ceai. Niciodată nu refuz o cafea, dar parcă e mai bine să nu o transform într-o rutină, ci să o păstrez pentru când vreau/am nevoie neapărat de ea sau când mi-e poftă. Iar legat de ceai sunt mult mai multe sortimente, îți oferă o altă experiență, și dacă e și ceai pe bune, înlocuiește cafeaua fără prea mari probleme. Iar dacă vreau ceva mai altfel, ciocolata caldă rămâne calea de mijloc perfectă la muncă (bine, și mai nesănătoasă)
-
Chiar ai 19 ani? – Nu știu cu câți ani depășește ea vârsta asta, dar da, am doar 19 ani și mă mândresc cu asta, mai ales că nu sunt singurul care are impresia că sunt cel mai tânăr angajat al SCC (cel puțin în Bacău). Este, totuși, interesant să văd reacțiile multor colegi când vine vorba de vârsta mea „incredibilă” pentru unii…