„Ce e asta?”
Azi „staționam” în parcul Cancicov la o altă tură de stres pentru camera mea alături de un coleg din Radio Bloo când 3 trecători ne spulberă o discuție despre fotografii… Unul ținea o hârtie rulată și ne cere o părere (în mintea mea deja se formase ideea de „reclamă la vreun eveniment” sau altele, deci am trecut instant pe modul „uninterested”)… Desface hârtia și sare peste prezentare, dar ne pune întrebarea, exact ca la testele psihologice: „Ce-i asta?”…
Eu am văzut un turn (și un picior de animal preistoric ținut invers), iar colegul… o piele atârnată… Răspunsul ne-a stârnit amuzamentul pentru că era pe cât de ciudat pe atât de greu de imaginat având în vedere perspectiva abstractă a „operei de artă”… Aceasta a fost intitulată „o vomă” (aaa, desigur, în poză este „artistul”…). Ei bine, dacă are o pasiune pentru desen, îi urez mult noroc (o să aibă nevoie) și pentru prietenii lui: vă cred că sunteți veseli zi de zi, țineți-o tot așa…
