O surpriză neplăcută…
Azi după a doua oră de fizică în care catalogul a fost ciuruit de note de 3, eu aveam o stare relativ bună, nu părea a mă stresa cineva sau ceva ținând cont că luasem și un 10 la experiment. În ora de Lb.Română, la cererea colegilor care se simțeau cu musca pe căciulă, doamna profesoară „a făcut publice” notele noastre la fizică. Când a ajuns la mine, surpriză: „6,3,10…3”. Mai apoi unul din cei teoretic cu 3 anunțat de personajul principal al clasei (ca să nu dau nume): „I. – 5,9”.
Blestemată fie a patra pagină a catalogului pe care ne aflăm amândoi! Deci eu rezolv problema corect, nu vorbesc în oră, nu îl deranjez, NU ÎMI ESTE POMENIT NUMELE ÎN ORĂ, și iau 3. Mai amuzant este că cel care trebuia să ia 3 a spus rezultatul corect. Trebuie să vorbesc cu el mâine să mă scape de notă pentru că îmi face media praf dar presimt că o să rămână totul exact așa…
În concluzie mi-am semnat condamnarea mediei când am decis să rămân în clasa a X-a C(iobanu).