Când e autorizație, e și „distracție”

Duminică, 8 septembrie, Bacăul a făcut o a doua încercare în lupta împotriva controversatului proiect Roșia Montană. După ce cu o săptămână în urmă, puținii protestatari veniți au fost opriți din a-și exprima părerea de către jandarmi pe motiv că nu aveau autorizație de la Primărie, ei bine, de această dată au avut tot ce le trebuia și la ora 17 totul era deja pregătit.

IMG_8197

Piața Tricolorului a fost umplută de toți cei care au vrut să conteste acest proiect, motivele fiind destul de serioase (dar nu le pun aici pentru că le găsiți peste tot pe internet). Nici eu nu m-am abținut din a semna pentru că nici mie nu-mi convine să vină Canada, să extragă, să polueze și să plece de la noi… E ca și cum s-ar pișa pe noi și ne-ar da șervețele să ne ștergem…

IMG_8217

După cam vreo oră, m-am retras tactic în Viking’s și apoi am mai ieșit prin oraș pentru niște instantanee. Toate pozele de la acest protest găsiți PE PAGINA DE FACEBOOK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *