
TIFF(F) – Transilvania International Film Festival (fail)
Am decis să merg astă-seară la TIFF, festivalul de film în aer liber a cărui caravană trece prin Bacău. Așa că, după o tură prin oraș, intru în parcul Cancicov, și văd că vine destul de multă lume, văd ecranul imens din fața fântânii arteziene, deci hai să caut un loc… Mda… Am realizat că am ajuns prea târziu, deci prea multe variante nu erau. Așa că, privind în sus, am văzut cablul de la tiroliană, și prima idee a fost să ne urcăm în capăt, pe chestia aia de lemn.
Zis și făcut, așa că am văzut „de la înălțime” cam jumătate de oră de film („Poziția copilului” – un film destul de sec din cât am reușit să văd, în al cărui început predomină înjurăturile). Dar dosul a început să resimtă scândurile dure puse „în pantă” așa că am coborât și am luat un loc pe iarbă. Nu au trecut 2 minute, și ceva ce nu trebuia să se întâmple a avut loc… Cum ar zice Piersic „este… NEMAIPOMENIT, MĂ” dar gândiți fraza cu tentă ironică pentru că imaginea a devenit neagră, sunetul a murit, iar ecranului i-a pierit efectul de la ultima viagra…
Astfel, (citez unul din prieteni) filmul a devenit 3D. Așa că m-am retras ușor spre casă în speranța că mâine seară totul o să fie ok 😀